Izetbegović o OHR-u: „Bonske ovlasti moraju ostati“
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović govorio je o budućnosti Ureda visokog predstavnika, navodeći da se razmatra više modela za izbor novog visokog predstavnika.
„Postoji nekoliko prijedloga, ali je najvažnije da OHR ostane prisutan i da zadrži svoje nadležnosti“, poručio je Izetbegović.
Dodao je da Bosna i Hercegovina i dalje prolazi kroz osjetljiv politički period te da međunarodna zajednica mora ostati uključena u procese očuvanja stabilnosti.
Kritika međunarodnoj zajednici: „Previše ustupaka onima koji prave krize“
Govoreći o ulozi stranih partnera u Bosni i Hercegovini, Izetbegović smatra da je međunarodna zajednica dala veliki doprinos nakon rata, ali da je često pokazivala previše tolerancije prema političkim blokadama.
„Previše puta su se pravili ustupci onima koji proizvode političke krize i opstrukcije“, rekao je lider SDA.
„SDA je bila dio rješenja, a ne problema“
Na pitanje o odgovornosti SDA za stanje u državi, Izetbegović je odbacio optužbe da njegova stranka snosi najveći dio krivice za probleme u BiH.
Istakao je da SDA svoje političko djelovanje vidi kroz period odbrane države, obnove nakon rata i ekonomskog razvoja.
„Organizovali smo odbranu Bosne i Hercegovine, učestvovali u obnovi zemlje i u vrijeme Vlade Fadila Novalića otvoreno je oko 100.000 radnih mjesta“, kazao je.
O državnoj imovini: „To pitanje je odavno riješeno“
Izetbegović smatra da pitanje državne imovine ne bi trebalo biti predmet novih političkih sporova.
Prema njegovim riječima, odluke Ustavnog suda BiH jasno definišu da državna imovina pripada državi Bosni i Hercegovini.
„Entitet nije država. Državna imovina pripada državi i tu ne bi trebalo biti dilema“, poručio je.
Odnosi sa HDZ-om: „Ruka za saradnju ostaje pružena“
Komentarišući odnose sa HDZ-om BiH i Draganom Čovićem, Izetbegović je ocijenio da je dugogodišnje partnerstvo HDZ-a i SNSD-a nanijelo štetu političkim procesima u zemlji.
Ipak, poručio je da postoji prostor za poboljšanje odnosa.
„Vidjet ćemo hoće li doći do promjene pristupa. Naša ruka za saradnju ostaje pružena“, rekao je.
O trećem entitetu i Herceg-Bosni
Lider SDA upozorio je da inicijative o stvaranju novih teritorijalnih podjela mogu dodatno pogoršati odnose među narodima.
„Takve ideje samo stvaraju nove podjele i vraćaju nas unazad“, smatra Izetbegović.
Dodao je da su potrebna rješenja koja povezuju ljude, a ne ona koja produbljuju sukobe.
Dodik i institucije: „Zakon mora važiti za sve“
Govoreći o Miloradu Dodiku, Izetbegović je rekao da institucije moraju pokazati više odlučnosti u provođenju zakona.
„Ne može se graditi pravna država ako zakoni vrijede za jedne, a ne vrijede za druge“, istakao je.
Smatra da je upravo dosadašnje popuštanje dovelo do dodatnih političkih problema i institucionalnih blokada.
Izbori 2026. i moguća okupljanja stranaka
Na kraju razgovora osvrnuo se na predstojeće opće izbore i mogućnost formiranja šireg političkog bloka.
Poručio je da bi volio vidjeti jaču saradnju stranaka koje zastupaju probosanske politike te da ne isključuje razgovore sa različitim političkim opcijama.
„Potrebno je okupiti snage koje će štititi interese države i jačati njene institucije“, zaključio je Izetbegović.
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.









